Welcome to Week 4 of our Global Citizenship Video Challenge! 

Now it's time for you to put your math skills to the test and budget for your own school - one of the most important steps in building a new school! Watch the video then follow the steps below. Let's get to work!

You just heard from Bea in our UWS Cambodia office and now you're ready to calculate your own school's budget.

Your budget: $20,000 ** Number of Pupils: 120 ** Number of Classrooms: 4

STEP 1:

Using the School Shopping List below, select which items are necessary for your school. Calculate how much these will cost! Be sure to keep track with a pen and paper. TOP TIP: You may want to do some research into the weather in the country where you are building your school, to make sure you are picking the right materials and energy sources for the climate.

STEP 2:

Calculate how much you have leftover (remember, you started with $20,000! What else can you buy? Is there anything that is left out?

STEP 3:

SHARE! Take a photo of your budget and share on social media and tag @TeamUWS, or send it to us at [email protected] We will share the top 3 pieces of work across our social media channels.

SCHOOL SHOPPING LIST

ITEMS

QUANTITY

PRICE ($)

NOTES

BUILDING MATERIALS

Brick classrooms for 30 children

4

$16,000

Brick is good for cold conditions. Too heavy to transport by boat

Wooden classroom for 30 children

4

$6,000

Wood is good for a hot climate

Stone classroom for 30 children

4

$10,000

Stone is good for a cold climate

ROOF MATERIALS

Tile Roof

1

$1,000

Tile needs to be changed every 10 years. Good for a cold climate

Tin Roof

1

$500

Tin is good for a hot climate. Needs to be changed every 7 years

Straw Roof

1

$100

Straw is good for a dry climate, but needs to be changed every year

WATER AND ENERGY

Water Pipes

3

$30

 

Solar panels

1

$500

 

Wind Farm

4 turbines

$7,000

4 turbines will provide electricity to 8 classrooms for 10 years

Power Station

1 `

$15,000

1 power station will provide electricity for the entire village for 20 years. Materials can only be transported on a lorry.

Toilet

1

$700

 

Clean Water Well

1

£300

 

SCHOOL SUPPLIES

Pencils

200

$0.50

 

Paper

500 sheets

£0.20

 

School Bags

200

$5

 

Chalk Board

4

$25

 

Tables

20

£30

 

Computer

1

£500

 

Reading Books

200

$0.40

 


To read more about the challenge, check out this blog!

Questions? Feedback? Get in touch! [email protected]